ТАРИФИ І ДІРЯВИЙ БЮДЖЕТ: ЯК ВЛАДА МАНІПУЛЮЄ ТАРИФНОЮ ТЕМОЮ
news-image

Тема підвищення цін на газ і електроенергію – одна із головних на порядку денному. Але, як зазвичай заведено, чим важливіше питання – тим воно більш маніпулятивне для пересічних громадян.

Центральна влада не цурається вдаватися до політтехнологічних маніпуляцій щодо тарифної теми. І яскравий приклад цьому – нещодавнє підвищення тарифів на газ, яке нібито продиктоване різким зростанням цін на газ в Європі.

Але істинні мотиви цих тарифних коливань зовсім інші – поповнення пустого держбюджету, загравання з олігархами і набивання президентського рейтингу.

 Латання бюджетних дірок і підлизування до олігархів

Усі пам’ятають обіцянки Зеленського знизити тарифи на опалення майже вдвічі. І гарант завіряв, що це буде точно не за кошти українців.

Але за фактом ситуація обернулася зовсім іншим боком. Пандемія внесла свої корективи в держбюджет, так званий «ковідний» фонд витрачено не за потребами, економічна криза, безробіття, необхідність виплачувати компенсації ФОПам, які втратили прибуток через карантин. Одним словом – держбюджет треба поповнювати найближчим часом. Тим більше, що він пустий уже з самого початку року.

Тому влада, щоби хоч десь узяти гроші йде на порушення обіцянки свого ж лідера та підвищує тарифи в останніх числах грудня. Схема проста: громадяни, хоч і тимчасово (до скасування підвищення тарифів), але сплачуватимуть фактично подвійну ціну за газ і тепло.

До того ж підвищення тарифів – це реверанс олігархам, які є власниками газових і енергетичних структур. Одного з олігархів, співробітництво з яким Зеленському приписують уже не перший рік, ми чудово знаємо.

Раптово, підвищивши тарифи в акурат напередодні нового року і морозів, влада зірвала куш - перші 1-3 тижні, поки ця проблема нібито-то «вирішувалася», платіжки вже нараховувалися за підвищеною ставкою.

А навіть, якщо питання високих тарифів невдовзі врегулювалося за ініціативою президента, українці все одно встигли поповнити пустий держбюджет за власний кошт.

 Кабмін під ударом

Заявою про підвищення тарифів Кабмін першою чергою бере удар на себе. Весь негатив звалюється на його плечі. Влада знайшла цапа-відбувайла в персоні прем’єр-міністра. І Зеленський може собі це дозволити.

Головна причина – уряд Шмигаля вичерпав кредит народної довіри і довіри від самого Зеленського. Нинішній міністерський склад вже не настільки стратегічно важливий і навесні ймовірніше, очікується перезавантаження. Тобто маленькими кроками, але цілеспрямовано Зе вичавлює Шмигаля та готується до роздачі посад новим людям.

Отже, чому би Зеленському з легкістю не ризикнути репутацією Кабміну заради покращення своєї власної репутації як президента? Заява про зростання тарифів очікувано обурила українців, які й так доїдають крихти через економічну кризу і пандемію.

Але буквально протягом тижня після заяви про зростання тарифів, президент збирає на енергетичну нараду Кабмін та з власної ініціативи жорстко і демонстративно наказує знизити ціни на газ нижче ринкової, які були підвищені фактично тиждень тому.

У цьому яскравому жесті багато спірних питань і одне з головних – яке відношення президент має до регулювання тарифної системи, адже це не його компетенція взагалі. Українці мусили засвоїти цей урок ще напередодні президентських виборів, коли велася активна просвітницька програма щодо компетенції різних владних структур – президента, уряду, парламенту.

Але ж ні, кожного разу народ сліпо вірить яскравим гаслам і заявам. Цього разу Зеленський вміло продемонстрував «турботу» про українців, ініціювавши зниження тарифів.

Тобто ми спостерігаємо цікаву маніпулятивну тактику – спочатку на рівному місці створюється проблема, потім ця проблема успішно розвязується, а в українців виникає ілюзія покращення власного становища. Але, на жаль, цей красивий реверанс від президента народу – лише чергова політтехнологія, щоби підвищити рейтинг довіри.

Як бачимо, грою в тарифи Зе вбиває двох зайців –  підвищує рейтинг довіри  і поповнює держбюджет за рахунок різниці з підвищених тарифів. Адже все одно, навіть після очікуваного тарифного зниження, українцям у цьому році доведеться сплачувати більше, ніж це було у 2019-ому.

Є ще один цікавий момент.

Навіть незважаючи на заяви від центральної влади щодо підвищення тарифів, київська місцева влада першою зловила попутний вітер і додумалася не змінювати ціни на тепло і гарячу воду в столиці цього опалювального сезону.

У той часи, коли одні політики маніпулюють наболілими проблемами, інші – роблять усе, щоби ці проблеми зайвий раз людей не турбували.

 


 

Новини
січ
26
2021
СУЧАСНА ЯДЕРНА ЗБРОЯ - ЗАСІБ СТРИМУВАННЯ, А НЕ ЗНИЩЕННЯ (НАШ, 18...

Ядерна зброя вже давно перестала бути зброєю масового знищення, у сучасних реаліях вона стала зброєю стримування. І якби в України був ядерний потенціал, можливо й не було би нападу Росії. (Ефір на "НАШому" від 18.01.21)

Читайте також
Всі новини
ФУТБОЛЬНА ШКОЛА КЛУБУ «РЕАЛ» НА МИКІЛЬСЬКІЙ СЛОБІДЦІ
Всі новини
СТАТУС СОЮЗНИКА США ПОСТАВИВ БИ ПІД СУМНІВ КУРС УКРАЇНИ ДО НАТО
Всі новини
ВІДСТАВКА ШМИГАЛЯ НЕ ЗА ГОРАМИ

Пошук новин...